Usługi sąsiedzkie i teleopiekuńcze – ełczanie w wieku 60 lat i więcej nie są zdani sami na siebie. Z myślą o ich potrzebach miasto przygotowało propozycję wsparcia w zaspokajaniu podstawowych potrzeb i zapewnieniu całodobowego dyżuru „opieki na odległość”.
W sierpniu rozpocznie się realizacja programu „Korpus Wsparcia Seniorów”. Jego zadaniem jest podniesienie bezpieczeństwa i poprawa jakości życia ełczan w wieku 60 lat i więcej. Projekt składa się z dwóch modułów. Pierwszy to usługi opiekuńcze w formie usług sąsiedzkich, a mogą z nich skorzystać samotni seniorzy, którzy z różnych przyczyn wymagają pomocy innych osób. Usługa sąsiedzka może obejmować pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno – pielęgnacyjną oraz, w miarę potrzeb i możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Moduł drugi projektu to usługi teleopiekuńcze. Są one innowacyjnym narzędziem wsparcia ełckich seniorów powyżej 60 roku życia, w szczególności osób samotnych i chorych, których zdrowie lub życie może być realnie zagrożone, a nie są one w stanie wezwać pomocy w sposób tradycyjny. Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa seniora oraz umożliwienie mu samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania. Służyć temu ma zwiększenie dostępu do tzw. „opieki na odległość”, która polega na zapewnieniu całodobowego dyżuru Centrum Operacyjno-Alarmowego i jego gotowości do wykonania zleconych procedur.
Szczegółowe informacje na temat wsparcia seniorów można uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ełku. Na realizację I modułu projektu miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości 46 tys. zł. Moduł drugi zasilony został dotacją w kwocie ok. 23 tys. zł. Projekt będzie realizowany do grudnia.