– Przed nami kolejna już edycja warmińsko-mazurskiej Senioriady. Jak to się stało, że wpisała się ona w kalendarz ełckich wydarzeń?
– Trzy lata temu pojawiła się jako inicjatywa Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku Warmii i Mazur. Dwie pierwsze Senioriady odbyły się w Olsztynie. W ubiegłym roku na spotkaniu Uniwersytetów padł pomysł, aby następne odbywały się w regionie chociażby z tego powodu aby lepiej poznać nasz region, miasta naszego województwa , ale to też byłaby dobra okazja aby zobaczyć w jakiej przestrzeni i w jaki sposób funkcjonują Uniwersytety w terenie I tak padł pomysł aby przyszła Senioriada odbyła się w Giżycku lub w Ełku. My podjęliśmy to wyzwanie.
– Wyzwanie, ale też chyba wyróżnienie…
– Tak, jest to wyróżnienie, ale przede wszystkim wyzwanie, z którym sami byśmy nie poradzili chociażby ze względów finansowych. Zwróciliśmy się więc z prośbą o pomoc do Prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza, ponieważ jest to duże wydarzenie również dla miasta. Prezydent zaakceptował nasz pomysł, wyraził wolę wsparcia i zorganizował nam w tej sprawie spotkanie z udziałem Wice prezydenta Artura Urbańskiego oraz z dyrektorami obiektów sportowych: Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Centrum Edukacji Ekologicznej, na których będą rywalizować uczestnicy Senioriady. Przy okazji tej imprezy chcemy zintegrować działające w Ełku organizacje senioralne, więc zaprosiliśmy je do współpracy przy organizacji tego wydarzenia. Naszym partnerem będzie Fundacja Ratujmy Życie, która zabezpieczy Senioriadę od strony medycznej, a przy okazji zorganizuje nam pokaz ratownictwa medycznego oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
– Jak będzie wyglądała Senioriada?
– Wydarzenie to potrwa trzy dni i rozpocznie 1 czerwca. Do udziału w nim zgłosiło się 200 uczestników z 20 Uniwersytetów Trzeciego Wieku Warmii i Mazur. Pierwszy dzień poświęcimy na integrację. Spotkamy się przy ognisku i zmierzymy się w turnieju popularnej wśród naszych seniorów gry Boccia. Sprawdzimy też swoją wiedzę o Ełku, Warmii i Mazurach . Drugi dzień Senioriady, 2 czerwca, przebiegnie pod znakiem rywalizacji sportowej. Zaplanowaliśmy m.in.: zawody pływackie, kajakowe, ergometry, sprint kobiet i mężczyzn, turniej bowlingowy i rajd rowerowy. Tych rywalizacji przygotowaliśmy w sumie 11. Poprzedzi je uroczysta ceremonia otwarcia na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Element rywalizacji pojawi się również 3 czerwca w Amfiteatrze Ełckiego Centrum Kultury. Będzie to turniej zespołowy Zumba Gold.
– Czy wydarzenie i wpisane w nie atrakcje adresowane są tylko do seniorów, czy może mogą wziąć w nim udział również młodsze pokolenia?
– Integracja międzypokoleniowa jest jednym z celów, jakie stawiamy również na Senioriadzie. Młodsi nie wezmą udziału w rywalizacji sportowej, ale będą nas wspierać w roli wolontariuszy opiekujących się naszymi zawodnikami.
– Będzie można przyjść i w roli kibica przyglądać się zmaganiom seniorów?
– Oczywiście, że tak. Zapraszamy do nas już pierwszego dnia Senioriady na ognisko integracyjne. Odbędzie się ono o godz. 17 w hotelu Gryfia w Szeligach. Będzie ono dobrą też okazją do międzypokoleniowego spotkania, rozmowy i wymiany doświadczeń. Ognisko i zawody to również okazja, by zobaczyć, na co seniorów jeszcze ich stać: na sport, aktywność fizyczną i dobrą zabawę nigdy nie jest za późno.
– Czasem seniorzy mogą mieć więcej energii, niż młodzież.
– Tak, tak, dokładnie tak jest. Zasadniczym celem Senioriady jest poprawa aktywności i sprawności fizycznej osób starszych. A przy okazji jest ciekawą i przyjemną formą spędzenia wolnego czasu. Poprzez tą Senioriadę chcemy pokazać iż wiek nie jest przeszkodą do uprawiania sportu.
– Zdarzało się po poprzednich edycjach, że Senioriada okazała się inspiracją do tego, by wyjść z domu i zacząć żyć aktywnie pomimo starszego już wieku?
Pokazaliśmy seniorom , że starość może być ciekawa i satysfakcjonująca, a ludzie starsi nie muszą być skazani na samotność i wykluczenie. A poprzez tą Senioriadę chcemy zachęcić Seniorów do aktywnego i zdrowego trybu życia. Nasz udział w ubiegłorocznej Senioriadzie w Olsztynie zaowocował również wzrostem zainteresowania Uniwersytetem Trzeciego Wieku i większą frekwencją jego słuchaczy. W tym roku przyszło no nas o 20 osób więcej, niż w latach ubiegłych.
– A czy jednocześnie zmienia się podejście młodego pokolenia do seniorów?
– Tak, zdecydowanie tak. Mamy tu konkretny przykład. Jest nim m.in projekt, który co roku realizujemy w partnerstwie z Jednostką Strzelecką JS 1007 Ełk „Survival 60+ sztuka przetrwania łączy pokolenia”. Jest to międypokoleniowy obóz przetrwania. Wspólnie z młodzieżą na trzy dni zaszywamy się w lesie. Korzystamy ze świeżego powietrza, integrujemy się i spędzamy ten czas aktywnie, a także zdobywamy wiedzę. Dzielimy się swoim doświadczeniem z młodymi ludźmi, a oni z kolei wprowadzają nas w nowoczesne techniki.
– Młodzi nadążają za seniorami? Dają radę sprostać doświadczeniu?
– Równają do nas, chociaż zdarzają się przypadki, że zostają nieco w tyle.
– Senior powoli przestaje kojarzyć się z osobą wymagającą opieki.
– Myślę, że jesteśmy tego świetnym przykładem. Wielu seniorów jest wciąż sprawnych fizycznie i nie znosi bezczynnego siedzenia w czterech ścianach. Siła i energia, jaką pokazuje trzeci wiek, zmieniają wizerunek starości i przyczyniają się do zmiany stylu życia w tym wieku. Mamy grupę dziewczyn pozytywnie zakręconych. Są bardzo aktywne i mają takie pomysły, że czasem sama jestem zaskoczona, że to nie młodzież na nie wpada.
– Skąd bierzecie taką energię?
– Trzeba pamiętać o najważniejszej zasadzie: Wiek nie jest przeszkodą do podjęcia jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Widzę sama po sobie. Wstaję o godz. 5, wyjeżdżam z domu o godz. 6.30, wracam około godziny 21. Jeszcze pracuję zawodowo, chodzę do szkoły i mam zajęcia dodatkowe m.in. działka. No i oczywiście moje ulubione zajęcia Zumby. A poza tym tą siłę i energię daje mi również uniwersytet i jego słuchacze. To tam ładuję akumulatory.
– Ta aktywność i pęd do życia były od zawsze, czy przyszły z czasem?
– Były od zawsze. Od dziecka, pamiętam, towarzyszyły mi: zuchy, harcerze i różnego rodzaju inne organizacje młodzieżowe, no i oczywiście praca społeczna. To zostało mi do dzisiaj. Ale w przypadku innych osób bywa to różnie. Zdarza się, że aktywność i chęć realizowania swoich pasji przychodzi w momencie, gdy odchowane dzieci wyjdą w świat. Wtedy okazuje się, że mamy mnóstwo wolnego czasu, który warto ciekawie zagospodarować i przychodzą do nas.
– Czyli na Uniwersytet Trzeciego Wieku?
– Tak i tu rozwijają swoje umiejętności, zdolności i zdobywają nową wiedzę, doświadczenia oraz poznają ciekawych ludzi.
– Jak wygląda przygoda z takim uniwersytetem?
– W październiku mamy uroczystą inaugurację roku akademickiego. Słuchacze otrzymują indeksy, które są symboliczne, bo tu nie ma egzaminów i zaliczeń, więc ocen nie zbieramy. Zajęcia odbywają się 4 razy w tygodniu. Mamy lektoraty językowe, wykłady z różnych dziedzin, są zajęcia z informatyki, mody i urody, kulinarne. Naszym kultowym przedmiotem jest psychologia dopasowana jest do naszego wieku i naszych potrzeb. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem. Słuchacze EUTW uczestniczą również w organizowanych wycieczkach krajowych i zagranicznych. Odkrywamy i łączymy potencjały drzemiące w ludziach, wyzwalamy ich twórczą energię. Budujemy więzi i relacje.
– Bycie słuchaczem Uniwersytetu Trzeciego Wieku wiąże się z możliwością podniesienia kwalifikacji zawodowych?
– Nie, to są spotkania, które pozwalają nam realizować nasze pasje. Jesteśmy grupą osób 55+. Kariery zawodowe mamy już za sobą, więc podnoszenie kwalifikacji nie ma dla nas znaczenia.
– Ilu słuchaczy ma w tym momencie ełcki Uniwersytet Trzeciego Wieku?
– Około stu osób.
– Kiedy odbywa się rekrutacja?
– Dołączyć do nas można przez cały czas, w dowolnym momencie. W ciągu roku wychodzimy na zewnątrz uniwersytetu, pokazujemy naszą działalność i zachęcamy seniorów do przyjścia do nas.
Zadanie realizowane jest przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Samorządu Gminy Miasta Ełk, Gminy Ełk.
Patroni Honorowi: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz, Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski
Partner: Fundacja Ratujmy Życie
Sponsorzy: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Prodeco Ełk