Zapytaliśmy Anetę Werlę, dyrektor Ełckiego Centrum Kultury

– Maj to początek sezonu na wydarzenia plenerowe. Do tych najbardziej wyczekiwanych należą m.in. koncerty. Kogo zobaczymy w tym roku na plenerowej scenie Ełckiego Centrum Kultury?

– Otwieramy sezon letni koncertem zespołu Enej w amfiteatrze, a podczas całego lata proponujemy mieszankę muzycznych trendów. W czerwcu rockowe brzmienie w połączeniu z poetyckimi tekstami czyli koncert grupy Raz, Dwa, Trzy. Pod koniec czerwca Ełk opanuje folklorystyczny festiwal Tęcza, czyli występy zespołów między innymi z Azerbejdżanu, Bułgarii, Grecji, Holandii, Indonezji, Sierra Leone i Macedoniii. Od 1 maja zapraszamy do udziału w VIII edycji Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej – pierwszy koncert odbędzie się 1 maja w Kościele NSJ, a ostatni w październiku. Lipiec to koncerty między innymi Organka, a 15 i 16 lipca oryginalne brzmienie, czyli Ełcki Festiwal Kultury Alternatywnej. W sierpniu zapraszamy na trzydniowe wydarzenie Ełk na Trzy Oktawy, czyli koncert Czterech Tenorów Bel Canto z Ukrainy, którzy wystąpią z orkiestrą symfoniczną z Iwanofrankowska oraz zdolnych młodych muzyków braci Grzybowskich z Ełku w repertuarze muzyki filmowej. Ostatniego dnia Ełcka Miejska Orkiestra Dęta zaprezentuje się z repertuarem Franka Sinatry.

– Druga grupa wydarzeń, które przypadły do gustu ełczanom, to festyny i pikniki. Pojawią się one w tegorocznym kalendarzu?

– Sezon imprez plenerowych rozpoczynamy 2 i 3 maja. Zapraszamy na piknik nad jeziorem, na którym pojawią się zabawy dla najmłodszych, Teatr na Walizkach z programem „Beczka śmiechu”, a na koniec potańcówka, do której przygrywać będzie kapela folkowa. W czerwcu na Placu Jana Pawła II zapraszamy na degustacje regionalnych potraw, porady dotyczące zdrowej kuchni czyli Konkurs o Chochlę Prezydenta Ełku. Kolejny piknik to 15 sierpnia i Święto Miodu, które zaplanowaliśmy na październik.

– Jest też teatr, który ostatnio często u nas gości. Czy będzie będzie on pojawiał się regularnie?

– Takie mamy plany. Teatr cieszy się ogromną popularnością. Bilety sprzedają się z dużym wyprzedzeniem. Proponujemy sztuki dla dorosłych, ale też cykl spotkań teatralnych dla najmłodszych. Do wychowawczej funkcji teatru nikogo nie trzeba przekonywać. Każdy wie, że sztuka i teatr skierowany do najmłodszych widzów uwrażliwia na piękno i budzi ciekawość świata. Dlatego też proponujemy teatr dla dzieci, by przyzwyczajać je do „bywania” w teatrze i do kontaktu ze sztuką. Zapraszamy na spektakle i warsztaty teatralne. Z okazji dnia dziecka w amfiteatrze zagramy pokochaną przez dzieci naszą własną produkcję „Bajkę o Smoku Obiboku”.

– Kino wyjdzie w tym roku poza salę kinową?

– W lipcu i sierpniu, w każdy pogodny wtorek, zaplanowaliśmy 9 projekcji filmowych w zróżnicowanym i interesującym repertuarze w ramach VIII już edycji Mazurskiego Kina pod Gwiazdami oraz drugiej edycji Kina Samochodowego. Od maja realizować będziemy projekt dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury, w ramach którego zaproponujemy nowy cykl „Kino na Wynos”, czyli pierwszą edycję kina w przestrzeni miejskiej na osiedlach. Jednocześnie przygotowujemy ciekawą propozycję wakacyjną w naszym stacjonarnym Kinie ECK, w tym atrakcyjne ceny biletów zaczynające się już od 5 złotych.

– Lata i wakacji nie wyobrażamy bez co najmniej dwóch festiwali. Są to: „Ełk, Ogień i Woda” oraz „Mulatka”. Czy już wiadomo, jak będą wyglądały tegoroczne edycje i jakie gwiazdy uświetnią te wydarzenia swoim udziałem?

– Programy mamy już dopięte. Dwudniowy Festiwal Ognia&Woda to pokazy nie tylko fajerwerków, ale też scena muzyczna i teatralna. Pierwszego dnia zapraszamy na spektakl teatru ognia Los Fuegos i koncert zespołu LOKA. Drugiego dnia zaśpiewa Natalia Schroeder i odbędzie się pokaz laserów połączony z energetycznym koncertem skrzypaczki Kasi Szubert. W tym roku festiwal wyjdzie na promenadę. W piątek i sobotę na spacerowiczów będą czekały tam ciekawe atrakcje. Z kolei „Mulatka”, wydarzenie z ponad 20 letnim stażem, to trzy dni dobrego humoru i rozrywki, ale przede wszystkim konkurs młodych kabaretów, które stawiają swoje pierwsze kroki na kabaretowej scenie. W tym roku wśród gwiazd wystąpi między innymi Kabaret Hrabi z najnowszym programem, Piotr Bałtroczyk , Waldemar Malicki i Filharmonia Dowcipu i Mariusz Kałamaga.

– A czy w tegorocznej ofercie Ełckiego Centrum Kultury pojawią się jakieś nowości?

– W tym roku po raz pierwszy swoje działania skierujemy do osób niewidomych i słabowidzących. Teatr im. Stefana Jaracza z Olsztyna wystawi na naszej scenie dwie sztuki z audiodeskrypcją skierowane do osób z dysfunkcją wzroku. Z przystankiem kultura wyruszymy na Litwę, a jesienią prawdopodobnie zagości u nas Teatr 6.Piętro. Ruszamy też z otwarciem w Galerii Ślad punktu sprzedaży dzieł artystów profesjonalnych i nieprofesjonalnych, czyli Galerii „Sztuka na sprzedaż”.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Powiat Ełcki Miasteczko Zawodów 2024
Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja...
Powiat Ełcki Powiat Ełcki pomoże Gminie Paczków
Rada Powiatu Ełckiego podjęła uchwałę o przekazaniu 100 000...
Powiat Ełcki Z matematyką za pan brat
Międzynarodowa konferencja matematyków w ramach projektu Erasmus+...
Powiat Ełcki Wnieś swoje uwagi i propozycje
Konsultacje społeczne „Programu Współpracy samorządu...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015