Las – edukacja i rekreacja & Klasa z drewna, czyli nauka poprzez doświadczenia i rekreację

Istnieje wiele sposobów na to, żeby połączyć przyjemne z pożytecznym, naukę z rekreacją, wiedzę z praktyką. Jednym z nich jest realizowanie w szkołach programów, choć wymaga to ogromnego zaangażowania ze strony nauczycieli, ale nic nie zastąpi radości uczniów uczestniczących w kolejnych działaniach związanych z realizacją przedsięwzięcia.

 

16 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Lecha Aleksandra Kaczyńskiego odbył się konkurs Lasów Państwowych Klasa z drewna jako realizacja programu z edukacji leśnej Las – edukacja i rekreacja. W zmaganiach konkursowych uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych w Mrozach, Woszczelach, Rękusach, nowej Wsi Ełckiej, Stradunach oraz gospodarze wydarzenia (szkoła podstawowa w Chełchach). Konkurs był dwuetapowy. W pierwszej części uczestnicy musieli wykazać się wiedzą przyrodniczą. Drugi etap to konkurencje sportowe, jak: skoki w workach, zbieranie kasztanów, rzut ziemniakiem do kosza i wiele innych. Suma zdobytych punktów w obu konkurencjach pozwoliła wyłonić zwycięzcę konkursu – reprezentacja Szkoły Podstawowej w Mrozach. Zwycięskie drużyny zostały uhonorowane nagrodami ufundowanymi ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Lasów Państwowych oraz przez Nadleśnictwo Ełk. Podarunki wręczał dyrektor Szkoły Podstawowej im. Lecha Aleksandra Kaczyńskiego w Chełchach wraz z wójtem Gminy Ełk Tomaszem Osewskim i Nadleśniczym Nadleśnictwa Ełk Arkadiuszem Malinowskim. Wykonane przez sygnalistów na rogach fanfary wywoływały kolejnego nagrodzonego ucznia w konkursie przyrodniczym.

 

Kulminacyjnym punktem wydarzeń 16 listopada 2023 r. było uroczyste otwarcie placu rekreacyjno-edukacyjnego przy szkole. Rozwiązania wstęgi dokonał wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski i Nadleśniczy Nadleśnictwa Ełk – Arkadiusz Malinowski. Ksiądz (szkolny katecheta) poświęcił obiekt. Plac niemal w całości wykonany jest z drewna lub poszczególne urządzenia rekreacyjne zawierają elementy drewniane. Otwarcie placu edukacyjno – rekreacyjnego sprawiło ogromną radość wszystkim uczniom, tym najmłodszym, ale również radości nie kryli najstarsi uczniowie. Oprócz urządzeń rekreacyjnych wykonanych z drewna, zgromadzeni podziwiali nietuzinkowe ogrodzenie wykonane z desek różnych gatunków drzew, w myśl założenia, że plac ma bawić i uczyć. Ścieżka edukacyjna poświęcona została lasowi.

 

Wydarzenia 16 listopada 2023 r. to zwieńczenie wszystkich działań w ramach realizacji programu Las – edukacja i rekreacja. Przygotowując się do tego dnia – uroczystego podsumowania, uczniowie brali udział w wielu działaniach, których myślą przewodnia był las. Odbyły się lekcje tematyczne. Uczniowie zdobywali wiedzę o warstwach lasu, a następnie wykonali kompozycje przestrzenną – warstwy lasu. Zaprezentowane kompozycje dowiodły, że dzieci potrafią połączyć zdobytą wiedzę z praktycznym działaniem. Realizowany program Las – edukacja i rekreacja oraz projekt Klasa z drewna pozwoliły zdobywać uczniom wiedzę poprzez doświadczenie. Spotkanie z leśnikiem nauczyło rozpoznawania rodzajów drzew po liściach oraz przygotowanych deseczkach. Choć było to bardzo trudne zadanie, uczniowie nie kryli zadowolenia, że można w nietuzinkowy sposób przyswajać wiedzę. Okazało się, że las może być wdzięcznym tematem lekcji oraz inspiracją do działań, pobudzać kreatywność. Opowieść leśnika o chorobach drzew pozwoliła uczniom zaaranżować wizytę drzewa u lekarza. Wcielając się w doktora ostukiwali korę, nasłuchiwali odgłosu, badali stan korzeni, na koniec stawiali diagnozę.

 

Zdobytą wiedzę o lesie weryfikowali podczas akcji Sprzątanie świata oraz wycieczki do Białowieży, która rozpoczęła się wizytą w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i spotkaniem z Dyrektorem Andrzejem Nowakiem, który podarował sadzonki drzew. Kolejnym etapem była niezapomniana lekcja przyrody w Białowieskim Parku Narodowym. Obcowanie ze zwierzętami, spotkanie z żubrem – królem białowieskich lasów, spacer ścieżką edukacyjną Żebra żubra, fascynująca opowieść o puszczy i jej mieszkańcach to tylko niektóre elementy przyrodniczej wyprawy. Wizyta w uroczysku Topiły to spotkanie z nieskażoną naturą Białowieskiego Parku Narodowego i przejazd kolejką wąskotorową. Jeśli las jest motywem przewodnim wyjazdu to nie mogło zabraknąć wizyty w instytucie leśnym i spotkania z prof. Rafałem Paluchem, który o drzewach wie prawie wszystko.

 

Podczas realizacji programu Las – edukacja i rekreacja rodziły się pomysły inspirowane lasem. Uczniowie przygotowali pokaz przebrań jesiennych. Była to uczta dla oczu, a jednocześnie wyzwolenie kreatywności. Z darów jesieni i z darów lasów przygotowali kompozycje tematyczne, które prezentowali na wystawkach.

 

Zrealizowany program Las – edukacja i rekreacja pogłębił wiedzę o lesie, pozwolił połączyć naukę z doświadczeniem. Pozwolił również spojrzeć inaczej na środowisko leśne i dostrzec jego wartość. Pozostawił pamiątki w postaci placu edukacyjno – rekreacyjnego, drzew i krzewów podarowanych przez Nadleśnictwo Ełk, a przede wszystkim pozwolił na integrację społeczności szkolnej podczas wykonywania kolejnych zadań projektu.

 

Zrealizowany projekt oraz pozyskana nowa infrastruktura rekreacyjno-edukacyjna pozwoli na zacieśnienie współpracy z innymi szkołami, wpłynie na poziom wiedzy o faunie i florze polskich lasów oraz pogłębi wiedzę o działalności Lasów Państwowych wśród mieszkańców Gminy Ełk.

Galeria

Jedna odpowiedź do “Las – edukacja i rekreacja & Klasa z drewna, czyli nauka poprzez doświadczenia i rekreację”

  1. Anonim pisze:

    Całe szczęście że pisioy przegrali.Gdyby dalej. rządzili ,drogie dzieci moglibyście oglądać tylko Zręby.

Powiat Ełcki Wnieś swoje uwagi i propozycje
Konsultacje społeczne „Programu Współpracy samorządu...
Powiat Ełcki Jubileusz 10-lecia Chóru GospElk
Swoje 10-lecie Chór GospElk świętował podczas...
Powiat Ełcki Narada dyrektorów
Narada dyrektorów szkół ponadpodstawowych i placówek...
Powiat Ełcki Awanse zawodowe nauczycieli
Osiemnaścioro nauczycieli otrzymało dziś, 29 sierpnia, akty...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015